Donaţi pentru Grădina de Seminţe tradiţionale Eco Ruralis!

 seminte

Donaţi pentru Grădina de Seminţe tradiţionale Eco Ruralis

– Proiect de crowdfunding pe Indiegogo –

Sprijinul tău e sămânţa acţiunii noastre!

AM GĂSIT PĂMÂNT!!! – O bucată de pământ agricol în afara oraşului Cluj Napoca. Eco Ruralis a primit gratuit dreptul de a folosi o frumoasă parcelă de pământ agricol, de la unul din membri. Am început să căutăm pământ în urmă cu 2 luni şi am reuşit în final să găsim pământul potrivit pentru planurile noastre. E aproape de oraş şi permite echipei şi oricărui om care vrea să ajute, să se deplaseze cu bicicleta sau cu autobusul local. Acum avem nevoie să ne ajutaţi ca grădina noastră de seminţe tradiţionale să devină realitate.

 CE E ECO RURALIS? – Organizaţie non-profit, care susţine drepturile ţăranilor ecologici şi tradiţionali. Biroul nostru e la Cluj Napoca. În 2009, un grup de ţărani din toată ţara au Our office is based in Cluj-Napoca, located in the Transylvania region of Romania. In 2009, un grup de ţărani s-a reunit din diferite colţuri ale ţării să formeze organizaţia asta. Acum avem peste 250 de familii membre şi peste 500 de membri individuali. Membrii şi echipa de la birou au format legături puternice, bazate pe pasiunea comună pentru seminţele tradiţionale. Organizaţia noastră crede cu adevărat că autonomia agriculturii vine de la seminţele tradiţionale.

PROBLEMA – Pierderea seminţelor tradiţionale duce la o hrană nesănătoasă, la poluare mai mare. Multe legi şi regulamente limitează dreptul de a folosi seminţe tradiţionale. Corporaţii agrobiotehnice produc şi promovează hibrizi, chimicale şi organisme modificate genetic şi controlează economia seminţelor. Problemele de sănătate şi poluare cauzate de agricultura intensivă sunt bine documentate şi acuzate de ONU sau Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Asta afectează securitatea alimentară şi ne-am hotărât să acţionăm.

SOLUŢIA – Să plantăm, colectăm şi distribuim cât de multe seminţe tradiţionale e omeneşte posibil! Mulţi din membrii noştri îşi salvează seminţele şi ni le trimit pentru distribuţie. După finalul sezonului de recoltă, facem un inventar mare şi distribuim toate seminţele. Vom face workshop-uri despre cum se pot salva seminţele de la un an la altul. Agricultura e acţiune directă – 90% din grădina noastră va fi pentru multiplicarea seminţelor şi 10% pentru recoltă de legume.

EXPERIENŢĂ – În ultimii doi ani am cultivat o mică grădină de seminţe tradiţionale la universitatea de agronomie din oras. Un profesor universitar a fost alături de noi şi a lucrat cu întreaga echipă, cu prietenii noştri şi cu numeroşi studeţi. Această experienţă a fost extrem de benefică şi ne-a dat posibilitatea să învăţăm despre salvarea seminţelor şi despre cultivare. Ne-a făcut să realizăm că trebuie să facem o grădină mai mare. Capitolul ăsta începe acum 🙂

 •  Aratul pământului
 •  Selectare şi transport unelte
 •  Constucţie gard, şopron, toaletă
 •  Construcţie fântână
 •  Construcţie paturi de pământ pentru răsaduri
 •  Pregătirea pământului pentru însămânţare şi cultivare
 •  Însămânţare şi cultivare grădină, cereale şi pomi fructiferi
 •  Workshop-uri despre grădinărit şi practici agricole
 •  Menţinerea grădinii
 •  Organizarea unui sistem de compost
 •  Construcţie cuptor de pământ
 •  Recoltarea legumelor şi seminţelor
 •  Workshop-uri despre salvarea seminţelor
 •  Introducerea în baza de date a seminţelor şi crearea unui Catalog
 •  Pregătiri pentru distribuirea seminţelor

CUM VOM FOLOSI BANII?

 •  Taxa anuală pentru pământ
 • aratul pământului
 • transport pentru echipă şi unelte
 • materiale de construcţie pentru gard, şopron, fântână, compost, toaletă, paturi de pământ.

***Notă: Dacă nu reuşim să strângem toata suma necesară, vom construi grădina, dar la o dimensiune mult mai mică.

AVEM NEVOIE DE TINE!!! – Nu uita, vom putea să punem în aplicare toate planurile pentru grădină, doar dacă ne atingem scopul – 2000 $. Aşa că donaţi astăzi. Orice sumă este apreciată! Succesul grădinii depinde de tine. Vă rugăm să ne promovaţi pe Facebook sau Twitter … şi să ne lăsaţi comentarii. Orice idei noi pentru grădină sunt binevenite.

ECHIPA – Echipa noastră e foarte pasionată de agricultură, viaţa la ţară, problemele şi bucuriile ţăranilor, ce mâncăm şi cum să fim liberi. Eco Ruralis este coordonatorul programului naţional WWOOF Romania (Voluntariat la Gospodării Ecologice şi Tradiţionale). Toţi ştim să cultivăm legume şi cereale, am voluntariat în grădini şi în gospodării, am crescut cu bunicii noştri ţărani. Suntem îndrăgostiţi de bogăţiile cunoaşterii pe care le au ţăranii, care ne dau mâncare delicioasă şi sănătoasă. În fiecare zi sperăm să ne folosim mai bine de cunoştinţele astea, ca să protejăm mai bine moştenirea culturală încă prezentă în agricultura ţărănească. 

Video-ul de promovare Eco Ruralis pe You Tube:

Ajută Eco Ruralis să creeze cea mai frumoasă grădină de seminţe tradiţionale! Vom cultiva, semăna, colecta şi distribui cât de multe seminţe tradiţionale este omeneşte posibil!

Indiegogo                    Facebook                    Eco Ruralis Website (English) (Română)                    Flickr Photos

Sorry, comments are closed for this post.

Evenimente recomandate

There is no custom code to display.

© 2022 slicker.ro

Slicker este construit pe platforma Wordpress