Salutare, oameni buni, și bine ne-am regăsit la o nouă ediție a rubricii „Monday, I feel like shit” cu un alt exponent al muzicii indie românești, Sandu Ciorbă, acest Zucchero al omului sărac.
Uneori, when I feel like shit, I get so low incat ajung in Iad, unde e plin de maneliști întrebându-se ce caută acolo dacă ei au adus atâta Slavă Domnului în cântecele lor. De asta! le răspunde răspicat Bunu Dumnezeu, arătând cu degetul spre un monitor pe care se transmite videoclipul „Dalibomba” al epicureanistului Sandu Ciorbă. În călătoria lor prin Infern, Dante și Virgil nu pomenesc de acest Cerc, care e mai mult un separeu, un vestibul ce secționează toate Cercurile și în care converg toate păcatele corespunzătoare lor: Lăcomia Pântecului, Lăcomia de Bani, Frauda (=Șpaga), Pofta Trupească, Erezia, Violența, Trădarea.
„Aleleileleilela, dibi Dalibomba, Ce gagică bomba”, ne instigă versurile artistului cu nume gastronomic, potențate de imagini ce exprimă plenitudinea masculinității implacabile năpustindu-se asupra feminității irezistibile, o forță de neoprit aplicată unui obiect inamovibil.
Poetul ne învață că în Iad violenții, sinucigașii și sodomiții sunt veșnic chinuiți de viespi, tăuni și viermi de pântece, că sunt înecați în fluvii de sânge iar centauri trag cu săgeți în ei de pe mal. Că seducătorii și lingușitorii și cei care cred în zodii sunt împinși cu capul în niște găuri, afară rămânându-le picioarele mângâiate de limbi de foc. Că celor care au semănat discordie în timpul vieții li se smulg mădularele, iar cei care au furat din bani publici înoată în lacuri de smoală fierbinte.
Pe de altă parte se mai zice și că nimeni nu s-a întors din Iad să ne spună cum e acolo, dar am fost eu săptămâna asta și nu e cum zice Dante, e ca în acest videoclip care m-a convins să renunț la abonamentul pe care mi-l făcusem recent la sala de forță. Aproape toată lumea cu care mă întâlnesc la sală arată și se poartă ca băieții din clipul ăsta. Decât să ajung așa, mai bine mi se atrofiază mâinile și picioarele până mă târăsc ca o moluscă pe marginea drumului.
Vă las în brațele înșelătoare ale Dalibombei care poate exploda când ți-e lumea mai dragă, și nu uitați mesajul pe care l-a citit Dante înainte să pășească pragul Iadului: Voi cei care intrați, lăsați orice speranță!
Sorry, comments are closed for this post.