Filme de top în secțiunile Supernova și Fără Limită


Două dintre cele mai iubite secțiuni ale TIFF-ului, Supernova și Fără limită/ No Limit, livrează și în acest an filme pe măsura așteptărilor. Supernova adună 25 dintre cele mai bune titluri lansate în circuitul festivalier în ultimul an, iar Fără Limită – 16 filme bizare, violente, incomode, selecționate de directorul artistic al Festivalului Internațional de Film Transilvania, Mihai Chirilov.

Secțiunea Fără limită/ No Limit

1. Rușine/ Shame, r. Steve McQueen (Marea Britanie – SUA)

2. Nicio victimă/ Zero Killed, r. Michal Kosakowski (Germania)

3. Michael, r. Markus Schleinzer (Austria)

4. Alpii/ Alps, r. Yorgos Lanthimos (Grecia)

5. Portret de noapte/ Twilight Portrait, r. Angelina Nikonova (Rusia)

6. Dragostea plutește în aer/ Love is in the Air, r. Simon Staho (Danemarca)

7. Diaz, r. Daniele Vicari (Italia – România)

8. Gloria târfelor/ Whores’ Glory, r. Michael Glawogger (Austria)

9. Joshua Tree, 1951: Un portret al lui James Dean/ Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean, r. Matthew Mishory (SUA)

10. Excită-mă, ce dracu/ Turn Me On, Godammit, r. Jannicke Systad Jacobsen (Norvegia)

11. Porfirio, r. Alejandro Landes (Columbia-Argentina-Uruguay-Spania)

12. Supraviețuitorul/ Himizu, r. Sion Sono (Japonia)

13. Copiii de azi/ Des jeunes gens modernes, r. Jerome de Missolz (Franța)

14. Ticălosul/ Bastard, r. Carsten Unger (Germania)

15. Bestiar/ Bestiaire, r. Denis Cote (Canada – Franța)

16. Primire modestă/ Modest Reception, r. Mani Haghighi (Iran)

Secţiunea Supernova

1. Lasă lumina aprinsă/ Keep the Lights On, r. Ira Sachs (SUA)

2. Tabu, r. Miguel Gomes (Portugalia)

3. Play, r. Ruben Ostlund (Suedia)

4. Domnul Lazhar/ Monsieur Lazhar, r. Philippe Falardeau (Canada)

5. Salcâmii/ Las acacias, r. Pablo Giorgelli (Argentina – Spania)

6. Weekend, r. Andrew Haigh (Marea Britanie)

7. Explozie în familie/ Le skylab, r. Julie Delpy (Franța)

8. Weekend în familie/ Home for the Weekend, r. Hans-Christian Schmid (Germania)

9. Beirut Hotel, r. Danielle Arbid (Liban – Franța – Suedia)

10. Poongsan, r. Juhn Jaihong (Coreea de Sud)

11. Acesta nu e un film/ This is Not a Film, r. Jafar Panahi, Mojtaba Mirtahmasb (Iran)

12. O viață simplă/ A Simple Life, r. Ann Hui (Hong-Kong)

13. Polițistul/ Policeman, r. Nadav Lapid (Israel)

14. Zâna/ The Fairy, r. Dominique Abel, Fiona Gordon & Bruno Romy (Franța – Belgia)

15. Ministrul/ The Minister, r. Pierre Schoeller (Franța)

16. Țigan/ Gypsy, r. Martin Sulik (Cehia – Slovacia)

17. Hugo 3D, r. Martin Scorsese (SUA)

18. Întârzierea/ La demora, r. Rodrigo Pla (Uruguay – Mexic – Franța)

19. Familia Orheim/ Company Orheim, r. Arild Andresen (Norvegia)

20. Ele/ Elles, r. Malgorzata Szumowska (Franța – Polonia – Germania)

21. Povestea extrem de tragică a lui Celal Tan și a familiei sale, r. Onur Unlu (Turcia)

22. Sânge din sângele meu/ Blood of My Blood, r. Joao Canijo (Portugalia)

23. The Best Exotic Marigold Hotel, r. John Madden (Marea Britanie)

24. Frații/ Brothers, r. Mika Kaurismaki (Finlanda)

25. Café de Flore, r. Jean-Marc Vallée (Canada – Franța)

FacebookGoogle+Twitter

Sorry, comments are closed for this post.

Evenimente recomandate

There is no custom code to display.

© 2017 slicker.ro

Slicker este construit pe platforma Wordpress