Anim’Est 2011

Editia a 6-a a festivalului international de film de animatie Anim’Est se va desfasura anul acesta in 7-16 octomrie la Bucuresti si 3-6 noienbrie la Chisinau, Republica Moldova. In Competiţie vor intra 54 de scurtmetraje din 26 de ţări de pe 5 continente si 5 lungmetraje, toate în premieră în România.

COMPETIŢIA DE LUNGMETRAJ INTERNAŢIONAL ANIM’EST 2011

Fimfárum do třetice všeho dobrého / Fimfárum – the Third Time Lucky

(r. Kristina Dufkova, Vlasta Pospíšilová, David Súkup, Cehia, 2011)

Premii şi festivaluri: selecţionat în secţiunea World Panorama din cadrul Festivalului ANIMAFEST de la Zagreb 2011

Hottarake no Shima: Haruka to Maho no Kagami / Oblivion Island: Haruka and the Magic Mirror

(r. Shinsuke Sato, Japonia, 2009)

Premii şi festivaluri: nominalizat în 2010 la Premiul Asia Pacific Screen pentru Cel mai Bun Lungmetraj de animaţie, precum şi la Premiile Academiei Japoneze de Film, categoria Cel mai Bun Film de Animaţie

Jeż Jerzy / George the Hedgehog

(r. Wojtek Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak, Polonia, 2011)

Premii și festivaluri: selecționat în competiția East of the West a Festivalului Internațional de Film de la Karlovy Vary 2011; Festivalul de Film South by Southwest 2011 din Austin, Texas, secțiunea SXFantastic

Piercing I

(r. Liu Jian, China, 2009)

Premii şi festivaluri: Premiul Asia Pacific Screen 2010 pentru Cel mai bun Lungmetraj de Animaţie;

Festivalul Internaţional de Film de Animaţie de la Annecy 2009; Festivalul Internaţional de Film de Animaţie de la Stuttgart 2009

Gadkiy utyonok / The Ugly Duckling

(r. Garri Bardin, Rusia, 2010)

Premii şi festivaluri: Premiul pentru Cel mai Bun Film de Animaţie la Premiile Nika-Rusia 2011; Festivalul de Film de la Locarno 2010 – secţiunea Piazza Grande; Festivalul Internaţional de Film de la Vancouver 2010

COMPETIŢIA DE SCURTMETRAJ INTERNAŢIONAL ANIM’EST 2011

A Morning Stroll

(r. Grant Orchard, Marea Britanie, 2011)

A ria, a áqua, o homem… / The Lagoon, the Water, the Man…

(r. Manuel Matos Barbosa Portugalia, 2010)

A única vez / Once Only

(r. Nuno Amorim, Portugalia, 2010)

Alimation

(r. Alexandre Dubosc, Franţa, 2011)

Ámár

(r. Isabel Herguera, Spania, 2010)

An Abstract Day

(r. Oerd van Cuijlenborg, Olanda, 2010)

Bomtempo

(r. Alexandre Dubiela, Brazilia, 2010)

Cleo’s Boogie

(r. Collective Camera, Belgia, 2010)

Daniel, une vie en bouteille / Daniel, a Life in a Bottle

(r. Louis Tardivier, Antoine Tardivier, Emmanuel Briand, Franţa, 2011)

Das Haus / The House

(r. David Buob, Germania, 2011)

Dove sei amore mio

(r. Veljko Popovic, Croaţia, 2011)

Dripped

(r. Léo Verrier, Franţa, 2010)

Ego

(r. Leevi Lehtinen Olanda, 2011)

Érintés / Touch

(r. Ferenc Cakó, Ungaria, 2010)

Feu sacré / On Fire

(r. Zoltan Horvath, Elveţia/Franţa, 2010)

Heart

(r. Erick Oh, SUA, 2010)

Hello Bambi

(r. Faiyaz Jaffi, SUA, 2011)

Istanbul’da Siradan Bir Gun / One Random Day in Istanbul

(r. Nurbanu Asena, Turcia, 2010)

Ješka / Lure

(r. Dinko Kumanović, Croaţia, 2011)

Kamene / Stones

(r. Katarina Kerekesova, Slovacia, 2010)

Keha mälu / Body Memory

(r. Ülo Pikkov, Estonia, 2011)

Kubla Khan

(r. Joan C. Gratz, SUA, 2011)

La fille et le chasseur / The Girl and the Hunter

(r. Jadwiga Kowalska, Elveţia, 2010)

La traversée / The Crossing

(r. Elise Simard, Canada, 2010)

L’inventeur / The Inventor

(r. Gary Fouchy, Jeremy Guerrieri, Paul Jaulmes, Nicolas Leroy, Leslie Martin, Maud Sertour, Alexandre Toufaili, Franţa, 2010)

Luminaris

(r. Juan Pablo Zaramella, Argentina, 2011)

Made in China

(r. Boris Despodov, Dobromir Dimitrov, Bulgaria, 2010)

Maska

(r. Quay Brothers, Polonia, 2011)

Millhaven

(r. Bartek Kulas, Polonia, 2010)

Moxie

(r. Stephen Irwin, Marea Britanie, 2011)

Oil Story

(r. Pete Bishop, Marea Britanie, 2010)

Overcast

(r. Velislav Kazakov, Canada, 2011)

Paths of Hate

(r.  Damian Nenow, Polonia, 2011)

Percorso#0008-0209 / Journey#0008-0209

(r. Igor Imhoff, Italia 2009)

Preferably Blue

(r. Alan Dickson, Noua Zeelandă, 2010)

[R]

(r. Nicolas Bianco-Levrin, Julie Rembauville, Franţa, 2011)

Rubika

(r. Claire Baudéan, Ludovic Habas, Mickaël Krebs, Julien Legay, Chao Ma, Florent Rousseau, Caroline Roux, Margaux Vaxelaire, Franţa, 2010)

Schlaf / Sleep

(r. Claudius Gentinetta, Fran Braun, Elveţia, 2010)

ShapeShifter

(r. Alex Weil, SUA, 2010)

Spermathomme

(r. Mathieu Epiney, Elveţia, 2011)

Spin Spun Span

(r. Emily Howells, Anne Wilkins, Marea Britanie, 2010)

Stuck in a Groove

(r. Clemens Kogler, Austria, 2010)

Tatamp

(r. Mirai Mizue, Japonia, 2011)

The External World

(r. David O’Reilly, Germania, 2010)

The Lady Paranorma

(r. Vincent Marcone, Canada, 2011)

The Maker

(r. Christopher Kezelos, Australia, 2011)

The Monster of Nix

(r. Rosto, Olanda/Franţa/Belgia, 2011)

The Not So Great Eugene Green

(r. Michael Hill, Australia, 2009)

The Revolver’s Revolver

(r. Niven Wilson, SUA, 2011)

The Treeworker

(r. Jisuk JUNG, Coreea de Sud, 2011)

Umbra

(r. Malcolm Sutherland, Canada, 2010)

Une petite histoire des starlettes et de la croisette / A Brief History of Starlets and the Croisette

(r. Joris Clerté, Franţa, 2010)

Vorobej kotoryj umel dergat’ slovo / The Sparrow Who Kept His Word

(r. Dmitry Geller, Rusia, 2010)

Walkin’ on Snow Grass

(r. Makiko Sukikara, Japonia, 2010)

mai mult

FacebookGoogle+Twitter

Sorry, comments are closed for this post.

Evenimente recomandate

There is no custom code to display.

© 2019 slicker.ro

Slicker este construit pe platforma Wordpress