Gala Premiilor Gopo 2011

Număr record de filme înscrise la Gala Premiilor Gopo: 56 de titluri, 18 lungmetraje, 10 documentare şi 30 de scurtmetraje, produse sau co-produse de companii româneşti, lansate în cursul anului 2010, au intrat in cursa pentru nominalizările celei de-a cincea ediţii, care va avea loc pe 28 martie 2011.

Filme eligibile propuse spre nominalizare:

Categoria LUNGMETRAJ

Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (regia: Andrei Ujică, producător: ICON production)

Caravana cinematografică (regia: Titus Muntean, producător: Libra Film)

Casanova, identitate feminină (regia: Marius Th Barna, producător: Paradox Film)

Despre alte mame (regia: Mihai Ionescu & Tiberiu Iordan, producător: Gef Art Film)

Eu când vreau să fluier, fluier (regia: Florin Șerban, producător: Strada Film)

Europolis (regia: Corneliu Gheorghiță, producător: Gheorghiță Film Production)

Eva (regia: Adrian Popovici, producător: Artis Film)

Felicia înainte de toate (regia: Răzvan Rădulescu & Melissa de Raaf, producător: Hi Film Productions)

Kapitalism – Rețeta noastră secretă (regia: Alexandru Solomon, producător: Hi Film Productions)

Luna verde (regia: Alexa Visarion, producător: Castel Film)

Marți, după Crăciun (regia: Radu Muntean, producător: Multi Media Est)

Medalia de onoare (regia: Peter Călin Netzer, producător: Scharf Advertising & Pandora Film)

Morgen (regia: Marian Crișan, producător: Mandragora Films)

Nuntă în Basarabia (regia: Nap Toader, producător: Mediana Communication)

Oul de cuc (regia: Ioan Cărmăzan, producător: Filmex Film)

Poker (regia: Sergiu Nicolaescu, producător: MediaPro Pictures)

Portretul luptătorului la tinerețe (regia: Constantin Popescu, producător: Filmex Film)

Websitestory (regia: Dan Chișu, producător: DaKINO Film)

Categoria DOCUMENTAR

Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (regia: Andrei Ujică, producător: ICON production)

Azi mănânc ciocolată albă (regia: George Buzoianu, producător: Ura Film)

Circul vesel (regia: Claudiu Mitcu, producător: HBO România)

Kapitalism – Rețeta noastră secretă (regia: Alexandru Solomon, producător: Hi Film Productions)

Memoria de piatră (regia: Iosif Demian, producător: Fundația Arte Vizuale)

The Shukar Collective Project (regia: Matei-Alexandru Mocanu, producător: HBO Central Europe)

Vă doare capul? Faj a feje (regia: Berecki Edit, Cornel Mihalache, producător: SRTV)

Victoria (regia: Ana Vlad & Adi Voicu, producător: HBO Central Europe)

Pan – Gheorghe Zamfir (regia: Marian Baciu, producător: Sahia Film)

Căutare (regia: Ionuț Pițurescu, producător: Aristoteles Workshop)

Categoria SCURTMETRAJ

10 (regia: Dorian Boguță, producător: Bell-Film)

15 iulie (regia: Cristi Iftime, producător: UNATC)

Bețișoare rock n’roll (regia: Cristian Pascariu, producător: Cristian Pascariu)

Black Fantastic (regia: Călin Pop, producător: Călin Pop)

Captivi de Crăciun (regia: Iulia Rugină, producător: UNATC)

Categoria grea (regia: Olivia Căciuleanu, producător: UNATC)

Câteva lucruri despre Ana (regia: Diana Munteanu, producător: UNATC)

Colivia (regia: Adrian Sitaru, producător: 4 Proof Films)

De ziua noastră (regia: Andreia Dobrotă, producător: TvSat)

Derby (regia: Paul Negoescu, producător: N-Graphix/Papillon Film)

Eibenthal (regia: Iulia Enculescu, producător: UNATC)

Extrasezon (regia: Raia Al Souliman, producător: UNATC)

Fotografia (regia: Victor Dragomir, producător: UNATC)

Grand Café (regia: Bogdan Mihăilescu, producător: Bogdan Mihăilescu)

Între prieteni (regia: Ozana Nicolau, producător: UNATC)

Lord (regia: Adrian Sitaru, producător: Hi Film Productions)

Mama Romma (regia: Alexandru Badelita, producător: UNATC)

Matei, Matei (regia: Cecilia Felmeri, producător: Asociați Vizuală Argo & Inforg studio)

Moștenire (regia: Valeriu Căliman, producător: Valeriu Căliman)

Muzica în sânge (regia: Alexandru Mavrodineanu, producător: Strada Film)

Oxigen (regia: Adina Pintilie, producător: Filmex Film)

Rebel, rebel (regia: Alexandru Belc, Mihai Bauman, producător: Aristoteles Workshop)

Regal (regia: Matei Lucaci Grunberg, producător: UNATC)

Strung Love (regia: Victor Dragomir, producător: UNATC)

Trenul foamei (regia: Viorel Timaru, producător: Libra Film)

Ultimul Mots (regia: Andrei Mihnea Ciorica, producător: UNATC)

Vă declar divorțați (regia: George Buzoianu, producător: Ura Film)

Vara 99 Mega-Hits (regia: Alina Manolache, Liviu Bărbulescu, producător: UNATC)

Vic și Ema (regia: Sarra Tsorakidis, producător: UNATC)

Zmeii (regia: Vlad Ilicevici, Andrei Tănase, producător: Vlad Ilicevici, Andrei Tănase)

Premiile Gopo | Ediția a V-a | 2011

FacebookGoogle+Twitter

Sorry, comments are closed for this post.

Evenimente recomandate

There is no custom code to display.

© 2018 slicker.ro

Slicker este construit pe platforma Wordpress