Festivalul Galactoria

7-13 iunie 2010, Cluj
Facultatea de Teatru şi Televiziune UBB Cluj
www.galactoria.com

Luni si marti de la ora 18.00 la cinema Victoria se vor proiecta scurtmetrajele absolventilor sectiei Cinematografie Fotografie Media.
Luni – fictiune, marti – documentar.

Programul GalActoria

7 iunie / Luni

12.00 / Turnul Croitorilor Str. Baba Novac nr. 35
Deschiderea Festivalului; Conferinţă de presă; Lansare de carte.

15.00 / Studioul ”Radu Stanca” Str. Horea nr. 31
”Eden” lecţie deschisă pentru aducere aminte
Anul III Actorie RO, grupa 1, Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş

17.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Styx-cablu” de Brînduşa Ban

18.00 / Cinema Victoria Bvd. Eroilor nr. 51
”7 scurte cu studenţii de la CFM – prima parte” filme de licenţă secţia Cinematografie Fotografie Media

19.00 / Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
‘’Tribunalul bufonului. Scenariu pe teme, motive şi imagini din Shakespeare”
Anul III Actorie RO, grupa 2, Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc

20.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Hora Testamenti” scenariu de Commedia dell’ Arte – Delia Gavliţchi

22.00 / Turnul Croitorilor str. Baba Novac nr. 35
Discuţii şi evaluări

8 iunie / Marţi

12.00 / Turnul Croitorilor str. Baba Novac nr. 35
Conferinţă cu Cristian Comeagă: ”Film românesc: aştept provincia?”

16.00 / FTT, subsol-recuzită Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Întâmplări în realitatea imediată”, dramatizare după Max Blecher
cu Cosmin Bighei (Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc)

16.00 / Cinema Victoria Bvd. Eroilor nr. 51
“La bani, la cap, la oase” – Domino Film
Regia: Cristian Comeagă, Producător: Cristian Comeagă

17.00 / Teatrul de Păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Eppur si muove!” de Alexa Băcanu

18.00 / FTT, subsol-recuzită Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Jurnalul unui vârcolac” de Christian Palustran
cu Andrei Dinu (Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc)

18.00 / Cinema Victoria Bvd. Eroilor nr. 51
”7 scurte cu studenţii de la CFM – partea a doua” filme de licenţă secţia Cinematografie Fotografie Media

19.00 / FTT, Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
“Exit” după texte de Eric Bogosian
Anul III Actorie RO, grupa 1, Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş

19.00 / Casa Municipală de Cultură
”ShortStudenţeşti – prima parte” proiecte video secţia Cinematografie Fotografie Media

19.00 / Facultatea de Litere, curtea interioară Str. Horea nr. 31
”Jean Cocteau: Emberi hang ”(Jean Costeau: Vocea umană)
Cu Ravasz Tekla si participarea lui Bertóthi Johanna
*Spectacol în limba maghiară

21.30 / Fabrica de Pensule, Sala Mică, Str. Henri Barbusse nr. 56- 91
”Cutia cu creiere” , de Matei Vişniec
cu Florin Suciu (Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş)

9 iunie / Miercuri

16.00 / FTT, Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Mors vincit amor sau năbădăile amorului” scenariu colectiv de Commedia dell’ Arte
Anul III Actorie RO, grupa 2 Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc

17.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Isterie” de Ana Cucu-Popescu

18.00 / FTT, sala ”Kovacs Gyorgy” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Anna Frank naplója” (részletek) (Jurnalul Annei Frank)
cu Fazekas Annamária
*Spectacol în limba maghiară

19.00 / Facultatea de Litere, Studioul ”Radu Stanca” Str. Horea nr. 31
”De ce trag sforile, Pulcinella?” scenariu colectiv de Commedia dell’ Arte
Anul III Actorie RO, grupa 1, Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş

19.00 / Casa Municipală de Cultură
”ShortStudenţeşti – partea a doua” proiecte video secţia Cinematografie Fotografie Media

21.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Talitha cumi!” după “Salomeea” de Oscar Wilde
cu Oana Ianuli (Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc)

21.00 / Puzzle Strada Emil Zola, nr. 5
” Pe scurt… filme!” – proiect al anulul III Cinematografie Fotografie Media

22.00 / Turnul Croitorilor Str. Baba Novac nr. 35
Discuţii şi evaluări

10 iunie / Joi

14.00 / FTT, Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
‘Homokpuzzle” (Puzzle) de Jana Dobreva
* Spectacol în limba maghiară

16.00 / FTT, sala ”Ştefan Braborescu” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Gaura din burtă. Tati, te iubesc” după piesa ”Făptaşii” de Thomas Jonigk
cu Iulia Benze(Clasa Filip Odangiu Sinkó Ferenc)

19.00 / Fabrica de Pensule, Sala Mică, Str. Henri Barbusse nr. 56- 91
“ M-am întors de la supermarket şi i-am tras o mamă de bătaie fiului meu“
după texte de Rodrigo Garcia
cu Adina Lazăr (Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş)

19.00 / FTT, Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Patkányok” (Şobolanii) de Gerhart Hauptmann, anul III Actorie MA
*Spectacol în limba maghiară

20.00 / Facultatea de Litere, Studioul ”Radu Stanca” Str. Horea nr. 31
”Interior” după Maurice Maeterlinck
Teatrul de Nord Satu Mare

21.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Irma Grese: Un înger al morţii” după ”Angel: A Nightmare in Two Acts” de Jo Davidsmeyer
cu Diana Buluga (Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş)

22.00 / Turnul Croitorilor Str. Baba Novac nr. 35
Discuţii şi evaluări

11 iunie/ Vineri

17.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Overrated” – Spectacol lectură de Cristina Iancu

18.00 / FTT, subsol-recuzită Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Noile suferinţe ale tânărului W”, dramatizare după Ulrich Plenzdorf
cu Andrea Şovan (Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş)

19.00 / FTT, Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Ivona, principesa Burgundiei” de Witold Gombrowicz
Anul III Actorie RO, grupa 2, Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc

19.00 / Facultatea de Litere, Studioul ”Radu Stanca” Str. Horea nr. 31
‘Szentivánéji álom” (Visul unei nopţi de vară), anul III Actorie MA
*Spectacol în limba maghiară

20.00 / Club Roland Garros
”Ortanse” după o idee de Teodor Mazilu
cu Ana Nicolae (Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş)

21.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Era atâta hărmălaie în cer!” după Briggite Schwaiger
cu Raluca Mara (Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş)

22.00 / Turnul Croitorilor Str. Baba Novac nr. 35
Discuţii şi evaluări

12 iunie / Sâmbătă

11.00 / FTT, Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Kukucs!” spectacol de marionete, anul III Actorie MA
*Spectacol în limba maghiară

16.00 / FTT, Studioul ”Harag György” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Coroana-exerciţiu despre putere” după texte de William Shakespeare
Anul III Actorie RO, grupa 1, Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş

19.00 / Facultatea de Litere, Studioul ”Radu Stanca” Str. Horea nr. 31
”Plasztilin” (Plastilina) de Vaszilij Szigarev , anul III Actorie MA
*Spectacol in limba maghiară

20.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Hamlet văzut de Ofelia” după ”Hamlet” de William Shakespeare

21.00 / FTT, ”sala Janovics Jeno” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Sublimul indiferent”, de Jean Cocteau
cu Andreea Cioară (Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc)

22.00 / Zorki Cafe
“ Studiul Iubirii şi al nebuniei în HAMLET” de William Shakespeare

13 iunie / Duminică

12.00 / Turnul Croitorilor Str. Baba Novac nr. 35
Conferinţă cu Marina Constantinescu pe tema: “Actorul în Arenă”
– De la arena greacă la spaţiul alternativ
– Cine suntem şi unde jucăm astăzi”

16.00 / FTT, sala ”Sorana Coroamă Stanca” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
‘Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega
cu Ioana Florescu (Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc)

17.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Yoyo, game! Repetăm!”, de Petronela Ionescu

19.00 / Facultatea de Litere, Studioul ”Radu Stanca” Str. Horea nr. 31
”Stele în lumina dimineţii”, de Aleksandr Galin
Anul III Actorie RO, grupa 1, Clasa Ionuţ Caras, Mara Opriş

20.00 / Teatrul de păpuşi ”Puck” Str. I.C. Brătianu nr. 23
”Cine pe cine mântuieşte” după texte de Teodor Mazilu

21.00 / FTT, sala ”Ştefan Braborescu” Str. M. Kogălniceanu nr. 4
”Infanta. Ghid de întrebuinţare”, de Saviana Stănescu
cu Georgia Căprărin (Clasa Filip Odangiu, Sinkó Ferenc)

22.00 / Zorki Underground
Concert Mauser
Închiderea Festivalului

FacebookGoogle+Twitter

Sorry, comments are closed for this post.

Evenimente recomandate

There is no custom code to display.

© 2019 slicker.ro

Slicker este construit pe platforma Wordpress