Festivalul „Toamna muzicală clujeană”

483_toamna_muzicala_macheta_a5_01

Vineri, 2 octombrie 2009, ora 19, Abonament 1
Casa de Cultura a Studentilor

CONCERTUL DE DESCHIDERE A FESTIVALULUI „TOAMNA MUZICALA CLUJEANA”

Orchestra Simfonica si Corul Filarmonicii de Stat „Transilvania”

Nicolae Moldoveanu (Elvetia),
Dirijorul principal al Filarmonicii

Solisti:
Irina Iordachescu – soprana
Liliana Mattei Ciuca – mezzosoprana
Adorján Pataki – tenor
Florin Estefan – bariton

Program:
J. Haydn – Nelson Messe in re minor, Hob. XXII:11
R. Strauss – Poemul simfonic Also sprach Zarathustra, op. 30

Dirijorul Corului: Cornel Groza

Luni, 5 octombrie 2009, ora 17
Sala Tonitza a Muzeului de Arta

RECITAL DE MUZICA BAROCA TRANSILVANA SI EUROPEANA

Ansamblul FLAUTO DOLCE
Zoltán Majo – conducerea artistica
Mária Szábo
Ágnes Tóth

Invitata permanenta: Mihaela Maxim – soprana

Program:
H. Albert – Doua lieduri: Junges Volk…
Was der und jener sagt
J. Mattheson – Triosonata in sol minor op. 1, nr. 3
J. Sartorius – Aria Ach, süsses Wort…
M. Corrette – Sonata in re minor à due op. 2, nr. 4
Anonim (Maramures, sec. al XVIII-lea) – Cantece hasidice (aranjament de Z. Majo)
J. J. Quantz – Trio in Fa major
J. Bengraf – Dans maghiar
Fr. Pfeifer – Liedul Tartozkodo kerelem
Anonim – Dansuri transilvane
Anonim – Arde-ma si frige-ma (aranjament de Z. Majo)
Anonim – Mititica (aranjament de Z. Majo)

Marti, 6 octombrie 2009, ora 19
Sala Studio a Academiei de Muzica „Gh. Dima”

CONCERT CORAL A CAPPELLA

Corul Filarmonicii de Stat „Transilvania”

Dirijor: Cornel Groza

Program:
C. Saint-Saëns – Panis angelicus
D. Variu – Pune, Doamne, paza gurii mele
F. Mendelssohn Barthody – Abschied im Wald
J. Haydn – Die Beredsamkeit
Fr. Poulenc – Salve regina
P. Constantinescu – Miorita
E. Grieg – Ave maris stella
St. Cosacchi – Haec dies
C. Taranu – Din munti batrani
T. Jarda – Veniti dupa mine, tovarasi
M. Ravel – Nicolette
S. Toduta – La raul Babilonului
A. Pop – Truveri

Miercuri, 7 octombrie 2009, ora 19
Sala Studio a Academiei de Muzica „Gh. Dima”

Proiectie LIVE a filmului TABU + muzica

Ansamblul TRIO CONTRASTE
Ion Bogdan Stefanescu – flaut
Sorin Petrescu – pian
Doru Roman – percutie

Invitat: Dorin Cuibariu – saxofon

Program:
Violeta Dinescu – Tabu

Vineri, 9 octombrie 2009, ora 19, Abonament 2
Casa de Cultura a Studentilor

ARII DIN OPERE

Nicolae Moldoveanu (Elvetia),
Dirijorul principal al Filarmonicii

Solista: Liliana Nichiteanu (Elvetia)

Program:
F. Mendelssohn-Bartholdy – Uvertura la Visul unei nopti de vara
G. Fr. Händel – Aria Or la tromba in suon festante din opera Rinaldo
G. Fr. Händel – Aria Alma mia din opera Floridante
G. Fr. Händel – Recitativul Signor, strano ardimento si Aria Mio cor, che mi sai dir? din opera Rinaldo
G. Fr. Händel – The Arrival of the Queen of Sheba din oratoriul Solomon
G. Fr. Händel – Recitativul Armida dispietata! si Aria Lascia ch’io pianga din opera Rinaldo
G. Fr. Händel – Aria Hence, Iris hence away din oratoriul Semele
J. Haydn – Aria Una donna come me din opera Il mondo della luna
L. Berio – Folksongs
O. Respighi – Feste romane

Duminica, 11 octombrie 2009, ora 19
Sala Studio a Academiei de Muzica „Gh. Dima”

ORCHESTRA DE CAMERA
A FILARMONICII DE STAT „TRANSILVANIA”

Solista: Ana Bogatila

Program:
C. Silvestri – Trei piese pentru orchestra de coarde
B. Bartók – Divertimento
A. Vivaldi – Anotimpurile

Luni, 12 octombrie 2009, ora 19
Sala Studio a Academiei de Muzica „Gh. Dima”

RECITAL CAMERAL
CVARTETUL TRANSILVAN
Gabriel Croitoru – vioara I
Nicusor Silaghi – vioara a II-a
Marius Suarasan – viola
Vasile Jucan – violoncel

Invitat: Mihai Ungureanu – pian

Program Johannes Brahms:
Cvartetul de coarde in la minor, op. 51 nr. 2
Cvintetul cu pian in fa minor, op. 34

Miercuri, 14 octombrie 2009, ora 19
Sala Studio a Academiei de Muzica „Gh. Dima”

RECITAL DE PIAN
DANIEL GOITI

Program:
L. van Beethoven – Sonata op. 10 nr. 3 in Re major
Al. Skriabin – Sonata-fantezie in sol diez minor, op. 19 nr. 2
M. Mussorgski – Tablouri dintr-o expozitie

Joi, 15 octombrie 2009, ora 19.30, Abonament 3
Biserica „Sf. Mihail”

CONCERT IN MEMORIAM STEFAN RUHA

Dirijor: Cristian Mandeal

Solist: Andrei Ágoston

Program:
P. I. Ceaikovski – Concertul pentru vioara in Re major, op. 35
J. Brahms – Simfonia I, in do minor, op.68

Vineri, 16 octombrie 2009, ora 19
Sala Studio a Academiei de Muzica „Gh. Dima”

SERENADA IN CHEIA FA
CONCERTUL PENTRU 12 VIOLONCELE

Interpreteaza: Székely Attila, Kozma Péter, Kostyák Elöd, Adrian Ciuca, Marian Marica, Ortenszky Gyula, Török Zsolt, Nagy Levente, Gabriel Rapa, Szabó Attila, Ciprian Campean
Conducerea muzicala: Kostyák Emeric

In program aranjamente de Kostyák Emeric:
J. S. Bach – Jesu bleibet meine Freude
I. Caianu – Dansuri
Fr. Kreisler – Marsul soldateilor de plumb
M. Th. von Paradis – Sicilienne
D. Popper – Gavotte in re minor, op. 67 nr. 2
D. Sostakovici – Valsul primaverii
G. Fauré – Après un rêve
C. Saint-Saëns – Allegro appassionato
E. Garner – Misty
B. Carter – When Lights Are Low
Al. Arutiunian – Improvizatie

Joi, 22 octombrie 2009, ora 17
Sala Tonitza a Muzeului de Arta

RECITAL CAMERAL

LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMISOARA
Codrin Emandi – vioara
Diana Emandi – vioara
Ciprian Campean – violoncel
Valentina Peetz – clavecin
Andrej Jovanic – teorba

Program:
A. Corelli – Sonata da camera op. 4 nr. 4
A. Corelli – Sonata da camera op. 2 nr. 1
A. Vivaldi – Triosonata in Mi bemol major op. 1 nr. 7
G. Fr. Händel – Triosonata in La major op. 5 nr. 1
G. Fr. Händel – Triosonata in Sol major op. 5 nr. 4

Vineri, 23 octombrie 2009, ora 19, Abonament 4
Casa de Cultura a Studentilor

CONCERTUL DE INCHIDERE
A FESTIVALULUI „TOAMNA MUZICALA CLUJEANA”

Dirijor: Ferenc Gábor (Germania)

Solisti:

Darázs Renáta – soprana
Rajk Judit – contra alto
Bubnó Tamás – tenor
Laborfalvi Soós Béla – bas

Program:
J. Haydn – Harmoniemesse, Hob. XXII:14
J. Haydn – Simfonia nr. 104 in Re major, Hob.I:104, Londoneza

FacebookGoogle+Twitter

Sorry, comments are closed for this post.

Evenimente recomandate

There is no custom code to display.

© 2018 slicker.ro

Slicker este construit pe platforma Wordpress