Sighisoara Film Festival – program complet

sgm

Sighişoara Film Festival

Festivalul filmelor premiate
17 ‐ 20 Sept 2009

///// Ziua #1:  JOI 17 septembrie /////////////////////////

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI SIGHIŞOARA

17:00 – COCKTAIL de bun venit ,  întâlnire d-na Maia Morgenstern cu oficialităţi locale,
Staff, presă;

PIAŢA CENTRALĂ

20.00 – Deschidere oficială: speech director festival + oficialități
20.30 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile r. Cristian Mungiu 113’

TERASA HOTELULUI SIGHIŞOARA

22:30 – PARTY pentru invitaţi & staff

///// Ziua #2: VINERI 18 septembrie //////////////////////

CASA DE CULTURĂ „MIHAI EMINESCU”

12:00 – 14:00 – Eveniment Microsoft ,Workshop de film digital
14:00 – 15:00
– PAUZA DE MASĂ

CASA DE CULTURĂ „MIHAI EMINESCU”

15:00 – Scurtmetraje 1

  • • Int. Scara de bloc (Ciprian Alexandrescu) 16’
  • • Stefan (Stanca Radu) 12′
  • • Radu+Ana (Paul Negoescu) 8’
  • • Ciobanul zburător (Catalin Musat) 26’

16:15 – Scurtmetraje 2

  • • La drumul mare (Gabriel Sârbu) 20′
  • • Alexandra (Radu Jude) 25′
  • • O zi bună de plajă (Bogdan Mustată) 10′

17:15 -Testimonial  r. Răzvan Georgescu, 100′

EXTERIOR – PIAŢA CENTRALĂ

20:00 – Constantin si Elena r.Andrei Dăscălescu, 102′
22:00 – Boogie r.Radu Muntean 103′

///// Ziua #3:  SÂMBĂTĂ 19 septembrie ///////////////////

SALA DE CONFERINŢE A HOTELULUI SIGHIŞOARA

11:00 – OPEN CHAT: cineaşti implicaţi în realizarea filmelor proiectate în cadrul
evenimentului

CASA DE CULTURĂ „MIHAI EMINESCU”

13:00 –  Scurtmetraje 3

  • • Faţa galbenă care râde (Constantin Popescu jr.) 15′
  • • Rien ne va plus (Barna Nemethi) 22’
  • • Valuri (Adrian Sitaru) 17′

14:00 – 15:00 – PAUZA DE MASĂ

CASA DE CULTURĂ „MIHAI EMINESCU”

16.00 – Elevator r.George Dorobanțu, 85′
18:00 – Podul de flori r. Thomas Ciulei, 87’

PIAŢA CENTRALĂ : PROIECŢII ÎN AER LIBER

21:00 – Scurtmetraje premiate la Locarno, Berlin si Cannes , 41’ *
22:00 – Secvenţe r. Alexandru Tatos, 98′ + discuţii moderate de criticul de
film Andrei Rus

/////// Ziua #4  DUMINICĂ  20 septembrie ////////////////

CASA DE CULTURĂ „MIHAI EMINESCU”

12.00 – Scurtmetraje 1

  • • Int. Scara de bloc (Ciprian Alexandrescu) 16’
  • • Apa (Constantin Popescu jr.) 33′
  • • Ştefan (Stanca Radu) 12′
  • • Radu+Ana (Paul Negoescu) 8’

13:30 – Scurtmetraje 2

  • • La drumul mare (Gabriel Sârbu) 20′
  • • Alexandra (Radu Jude) 25′
  • • O zi bună de plajă (Bogdan Mustată) 10′

15.00 – Scurtmetraje 3

  • • Faţa galbenă care râde (Contantin Popescu jr.) 15′
  • • Rien ne va plus (Barna Nemethi) 22’
  • • Valuri (Adrian Sitaru) 17′

16.00 – Scurtmetraje 4

  • • Megatron (Marian Crisan) 14′
  • • Lecţia de box (Alexandru Mavrodineanu) 12′
  • • Apa (Constantin Popescu jr.) 33′

* Selecţie scurtmetraje premiate – proiecţie înainte de „Secvenţe”

  • • Alexandru Tatos, exterior, 19 sept 2009
  • • Megatron (Marian Crişan) 14′
  • • Valuri (Adrian Sitaru) 17′
  • • O zi bună de plajă (Bogdan Mustaţă) 10′
FacebookGoogle+Twitter

Sorry, comments are closed for this post.

Evenimente recomandate

There is no custom code to display.

© 2018 slicker.ro

Slicker este construit pe platforma Wordpress